Väike rebane õde ja hall hunt abstraktne.  GCD kokkuvõte kõne arengust keskmises rühmas

Väike rebane õde ja hall hunt abstraktne. GCD kokkuvõte kõne arengust keskmises rühmas

Tunni kokkuvõte on kirjanduslik lugemine 1. klassis

Peatükk: Muinasjutud.

Teema: Vene rahvajutud. "Rebane – õde ja hunt."

Tunni tüüp: Õppetund uue materjaliga tutvumiseks.

Tunni eesmärk: süstematiseerida õpilaste teadmisi teemal "Vene rahvajutud"; õppida hindama tegelaste iseloomu, tegevust, meeleolu.

Plaanitud tulemus:õpilaste muinasjutualaste teadmiste süstematiseerimine; oskus hinnata tegelasi nende tegude järgi.

Isiklik:

- iseseisvuse arendamine;

Koostööoskuste arendamine.

Teema:

Suulise kõne arendamine; kujundlik ja loogiline mõtlemine, artikulatsiooniaparaat;

võime analüüsida ja teha kokkuvõtteid

Metasubjekt:

Isiklik UUD:

Õpimotivatsiooni, adekvaatse enesehinnangu, õppimise tähenduse teadvustamise ja isikliku vastutuse kujunemine tulevase tulemuse eest; valmisolek oma seisukohta klassiruumis avalikult väljendada.

Regulatiivne UUD:

Mudeli järgi toimingu sooritamise oskuse kujundamine; protsessi ja tegevuse tulemuse hindamine.

Kognitiivne UUD:

Põhitunnuste valikul põhinev kokkuvõtete tegemine kontseptsiooni alla; semantilise lugemise rakendamine; tekstist vajaliku info otsimine ja valimine; pakutud skeemide täitmine loetud teksti põhjal; töötada kahe teabeallikaga

Kommunikatiivne UUD:

Õpetaja, klassikaaslase kuulmis- ja kuulamisoskuse kujundamine; pidada suulist dialoogi; rollilugemine; teha koostööd teiste inimestega õpiprobleemide lahendamisel; adekvaatselt hinnata ennast, teiste õpilaste tööd.

Tunni eesmärgid:

    hariduslike ja informatiivsete oskuste kujundamine (oskus töötada tekstiga, tabeliga, leida peamine, oluline); õppida hindama tegelasi nende tegude ja kõneomaduste järgi

    suhtlemisoskuste arendamine (oskus suhelda, üksteisega suhelda);

    kasvatada austust oma rahva kultuuri päritolu vastu; moraal kunstiteose sisu analüüsi kaudu;

Tunni põhimõisted: muinasjutu tegelane.

Varustus: E.E. Katzi õpik "Kirjanduslik lugemine", projektor, arvuti,

Tunni etapid, aeg

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

I . Enesemääramine tegevuse suhtes Ja õppeülesande püstitamine.

(Korraldamise aeg)

Eesmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikult olulisel tasemel; tunni teema ja eesmärgi hääldamine küsimuste vormis.

Meetodid: dialoog, mis viib teema juurde.

Kell helises uuesti.

Alustame oma õppetundi.

Uudishimulikud lapsed klassiruumis

Nad tahavad teada kõigest maailmas.

Tere hommikust!

Päev on alanud.

Esiteks juhime laiskust.

Ära ole klassis igav

Tänases tunnis me mitte ainult ei alusta oma tutvust uue teosega, vaid meenutame ka muinasjuttude klassifikatsiooni ning tegeleme ka oma sõnavara rikastamisega. Kogu tunni vältel pole te ainult kuulajad, vaid ka tähelepanelikud, mõtlevad lugejad ja uurijad.

Mida tähendab olla tähelepanelik lugeja?

II . Teadmiste värskendus.

Eesmärk: kinnistada õpilaste teadmisi muinasjuttude klassifikatsioonist.

Meetod: dialoogi.

produktiivne ülesanne: skeemi lisamine

Motivatsioonitrikk: mõistatused.

Siin on illustratsioonid tuttavatele teostele. Millisesse kirjandusžanri nad kuuluvad?

Mille poolest erineb muinasjutt teistest kirjandusžanridest?

Vaata, millisesse kahte suurde rühma saab kõik muinasjutud jagada?

Nimeta rahvajutte.

Täitke soovitatud diagramm.

Muinasjutud küsivad:

Ja nüüd teie, sõbrad, saage meiega tuttavaks!

1. Ja tee on kaugel,

Ja korv pole lihtne.

Kännule istuma,

Söö pirukat...

2. Metsa lähedal, servas,
Kolm neist elavad onnis.
Seal on kolm tooli ja kolm kruusi,
Kolm voodit, kolm patja.
Arvake ilma aimugi
Kes on selle loo kangelased?

3. Ei ole jõge ega tiiki.

Kus vett juua?

Väga maitsev vesi

Kabjaaugus!...

4. Pekstud ja pummeldatud

Ninaga taldrikul -

Ei neelanud midagi

Ja lahkus ninaga.

Mõelge, milline muinasjutt on "ekstra" ja miks?

Need kõik on muinasjutud.

Muinasjutus on kõik alati ebatavaline, maagiline, on loomi, linde ja asju, kes oskavad rääkida, riideid kanda. Samuti on erinevaid maagilisi asju: lendav vaip, võlupeegel, ise kokku pandud laudlina ja muud. Muinasjuttudes on ebatavalisi olendeid: Baba Yaga, päkapikud, Koschei the Deathless jne.

- "Doktor Aibolit", "Tsaar Saltani lugu"

- "Naeris", "Piparkoogimees", "Kass, rebane ja kukk".

Loomajutud, majapidamisjutud ja maagiline.

"Maša ja karu"

"Kolm karu"

"Õde Alyonushka ja vend Ivanushka"

"Rebane ja kraana"

"Õde Alyonushka ja vend Ivanushka", sest see muinasjutt ja ülejäänud on loomadest.

III . "Uute teadmiste avastamine"

Võimalused: dialoog, paaristöö.

Motivatsioonitrikk: viktoriin

-
Arva ära rebus ja saad teada muinasjutu kangelase nime, millest me räägime. Rebane on vene rahvajuttude üks tuntumaid tegelasi.

Teeme väikese viktoriini. Vihje: kõigis muinasjuttudes peategelane- rebane.

1) Seal on rebane-õde.

Ta koputas aknale ja küsis: Terem-teremok! Kes teremis elab?

2) Ja ta ütles neile pliidilt: niipea, kui ma välja hüppan, hüppan välja, jooksevad killud mööda tagumist tänavat! Koerad kartsid ja jooksid minema!

3) Lase tal minna. Rebane heitis pingile pikali, saba pingi alla, taignarull pliidi alla.

4) Jänes jooksis rebase juurde. Ja karu ja hunt hakkasid mõtlema, kuhu end peita.

Karu ütleb: ronin männi otsa.

Aga mida ma pean tegema? küsib hunt. Peida mind, Mihhailo Ivanovitš, kuhugi! Karu kattis hundi kuivade lehtedega ja ta ise ronis männi otsa.

Täna tutvume veel ühe muinasjutuga, mille kangelasteks saavad rebane ja hunt. See on vene rahvajutt "Rebane ja hunt".

Ava oma õpik leheküljele 66.

Aga kõigepealt teeme sõnavaraharjutuse.

Sõnavara treening:

tunne

tunne

Kuidas mõistate sõnu: "kerra tõmbama"?

Otsige sõnaraamatust sõnade tähendusi: NUTIKAS, PARANDA AEGA, AEGLASELT.

Tutvusime uute sõnade ja nende tähendusega, mida on vaja edasiseks tööks meeles pidada.

See on rebane.

"Teremok"

"Zayushkina onn"

"Rebane kiviga"

"Kotofej Ivanovitš"

Pigistage, painutage põlvi, suruge oma pead tihedalt.

IV . Esmane kinnitus.

Sihtmärk:

Võimalused: esitöö.

Tunni teema : vene rahvajutt "Rebane-õde ja hunt"

Tunni eesmärgid: tutvustada vene rahvajuttu loomadest

"Rebane-õde ja hunt", luues soodsa keskkonna tajumiseks.

Planeeritud tulemused:

P teema: õpetada tajuma muinasjututeksti, määrama teose temaatika ja žanr; jutustada plaanipäraselt muinasjuttu, lugeda ilmekalt, teha tegelaste iseloomustus.

M metasubjekt:

regulatiivne: määrata õpetaja abiga tunni eesmärk; arendada analüüsi- ja üldistusvõimet; ümber jutustada kavandatud plaani järgi;

kognitiivne: laiendada teadmisi suulise rahvakunsti teoste kohta; teha järeldusi klassi ja õpetaja ühise töö tulemuste kohta;arendada muinasjutu kallal töötades kujutlusvõimet;

kinnistada mõisteid "rahvajutt" ja "autorijutt";

õppida eristama tunnuseid rahvajutt;

kommunikatiivne: kuulata ja mõista teiste kõnet, arendada õpilaste suulist kõnet,osaleda ühistegevuses;

isiklik: õppida väljendama suhtumist muinasjutu kangelastesse ja nende tegudesse,

edendada vastastikuse abistamise tunnet, vastastikust abi;

Varustus: L. A. Efrosinina. Kirjanduslik lugemine. Kuulamistunnid. Õppelugeja 1. klassi õpilastele, L.A.Efrosinina. Kirjanduslik lugemine: Töövihik 1. klassi õpilastele.

Tunni arvutiesitlus.

Raamatute näitus "Rahva- ja autorijutud".

Rekvisiidid muinasjutu "Teremok" lavastamiseks: nukud - konn ja hiir, teremok. Illustratsioonid muinasjutule plaani koostamiseks (lisa 3), sõnadega kaardid kangelaste omaduste koostamiseks, mudelid kaane koostamiseks, tabel “Paaris-, rühmatöö reeglid”, mõtiskluseks “pilved”.

Tehnilised vahendid: personaalarvuti, multimeediaprojektor, akustiline süsteem (kõlarid), ekraan.

Tarkvara: Microsoft Power Point arvutiesitlus heliga, Windows Media Player.

Tundide ajal

Õpetaja tegevus

Laste tegevused

1.Aja organiseerimine

Kell helises meile.
Kõik läksid vaikselt klassiruumi.
Kõik tõusid ilusti oma töölaudade taha,
Teretas viisakalt.
Istu vaikselt, selg sirge.
Ma näen meie klassi vähemalt kus.
Alustame tundi sõbrad.

Naeratagem üksteisele ja soovime teile head tuju.

Lapsed tervitavad üksteist. Soovin teile head tuju.

2.Motivatsioon õppetegevuseks

1 slaid

Kirjanduse kuulamine on suurepärane õppetund
Palju häid asju igas reas.
Sellest saab värss, muinasjutt, lugu -
Sina õpetad neid, nemad õpetavad sind.

Lapsed, läheme täna reisile läbi hämmastava riigi, mida pole ühelgi maailmakaardil. Läheme muinasjuttude maale.

Lähme reisile
Lähme muinasjuttude maale
Kuulake, mõelge, jälgige
Arva ära meie lugu.
Sa langed sellesse muinasjuttu.
Vaibal, lennukis.
Sulgege silmad koos
Jäta lugu vahele.
Ja kuni ma ütlen viis
Sa ei ava silmi. (Loen 5-ni, lapsed avavad silmad).

Näidatakse katkendit muinasjutust "Teremok"

(nukuetendus)

Millise muinasjutu kangelased kohtasid meid muinasjutumaal?

Miks nimetatakse seda lugu rahvajutuks?

Lisaks, mis on muinasjutud?

Lapsed sulgevad silmad.

Poisid avavad silmad, ilmub teatriekraan, mängitakse katkendit muinasjutust "Teremok".

Ettevalmistatud poisid lähevad välja, et näidata katkendit muinasjutust

"Teremok" (lisa 1)

Need on vene rahvajutu "Teremok" kangelased.

Rahva poolt koostatud.

3. Teadmiste uuendamine

Paaristöö. (slaid 2)

Paaristöö reeglite kordamine.

Tabel "Paaris töötamise reeglid"

Lapsed, vaadake laual olevaid raamatuid.

Mis on kõigil neil raamatutel ühist?

Jagage raamatud kahte rühma.

Millistesse rühmadesse sa kõik muinasjutud jagasid.

Nimeta rahvajutte, autor.

Töö raamatunäitusega.

Asetage raamatud riiulitele rühmadesse. Peal autorijutud, all rahvajutud.

Millised muinasjutud ilmusid varem, kas autori- või rahvapärased? Miks?

Lähme tagasi loo juurde, lõigu, mida sa nägid.

Kellest see lugu räägib?

Kas arvate, et olete lugenud kõiki muinasjutte loomadest?

Kas soovite täna sellise muinasjutuga tutvuda?

Mida peaksime tegema, et sellise muinasjutuga tuttavaks saada?

Millised õpilase isikuomadused võivad teile tunnis kasulikud olla.

Lapsed nimetavad reegleid:

Mõlemad peaksid töötama.

Üks räägib, teine ​​kuulab.

Väljendage oma eriarvamust viisakalt.

Kui aru ei saa, küsi uuesti

Need on lood loomadest.

Folk: “Kukk ja Bobok”, “Teremok”, “Ryaba Hen”, “Rebane taignarulliga”.

Rahvas. Sest enne ei osanud inimesed kirjutada ja oskasid vaid üksteisele erinevaid lugusid rääkida, neid täiendades või muutes. Muinasjutte edastati stabiilsel kujul, mistõttu on võimatu kindlaks teha, kes on autor ja millal see loodi.

Loomadest

Ei.

Jah.

Otsige raamatukogust selline muinasjutt ja lugege seda. Lugege antoloogias.

Lapsed kutsuvad: aktiivsus, uudishimu, kannatlikkus, tähelepanelikkus, ausus.

4. Kasvatusülesande avaldus

Mõelge, millist muinasjuttu meie tunnis käsitletakse? Kellest saavad kangelased? (näita raamatut)

Teen ettepaneku kuulata uut vene rahvajuttu, milles kohtuvad loomakangelased, see on muinasjutt "Rebane-õde ja hunt"

Rahvajutust.

Loomad.

Ava õpik numbriga 111.

5. Uute teadmiste avastamine

Muinasjutu kuulamine. (slaid 3)

Istuge mugavalt. Ole valmis kuulama.

Vene rahvajutu jutustamine on tekstilähedane.

Lapsed kuulavad.

Fizminutka (slaidid 4-12)

6. Esmane kinnitus

Sõnavaratöö. (2. lisa)

Kas teile meeldis muinasjutt? Kuidas?

Kas said kõigist loo sõnadest aru?

Kuidas mõistate nende sõnade tähendust:

KASUM, KES, TÄIENDATUD,

Smeknut, auk, ike,

SURVESTATUD, TÜN

Poisid, millisest raamatust ma nende sõnade tähenduse kohta õppisin? Sõnade tähenduse selgitamiseks pöördun poole seletav sõnastik Ožegov.

Essee loo sisust.

Kas Hunti ja Rebast võib nimetada muinasjutu peategelasteks? Miks?

Miks rebane teele jooksis?

Keda nägi vanaisa teel?

Kuidas rebasel läks?

Kas rebane oli tõesti elutu?

Mida mõtles vanaisa, kui ta rebase võttis?

Mida tegi rebane, kui vanaisa sõitis?

Kas ta hakkas seda kohe tegema?

Kas vanaisa tõi kala ja rebase koju?

Mida vanaisa siis arvas?

Mida tegi rebane äravisatud kalaga?

Ja siis lähenes ta rebasele ...

Kas rebane rääkis tõtt, kust ta kala sai?

Mida rebane hundile soovitas?

Ja mis sõnadega rebane hundi ümber käis?

Kui kaua hunt augu juures istus?

Mitu kala hunt püüdis?

Miks hunt ilma sabata jäi?

Millega rebane sel ajal tegeles? Mis temaga juhtus?

Kuidas te uuesti kohtusite?

Kuidas rebane jälle hundi üle kavaldas?

Mida ta ütles?

Kavandamine verbaalne portree kangelased.

Mida arvad rebasest?

Kui sageli teistes muinasjuttudes rebast kutsutakse? Miks?

Ja kas selles muinasjutus võib rebast nimetada petiseks?

Mida sa arvad hundist?

Selles loos tahaksin nimetada hunti lihtlabaseks. Miks sa arvad?

Miks loo lõpus olev hunt rebast ei hülga, vastupidi, aitab teda?

Kes muinasjutu kangelastest on teile lähedasem?

Lapsed avaldavad oma arvamust.

Lapsed räägivad, kuidas nad nende sõnade tähendust mõistavad.

Seletavast sõnastikust.

See on võimalik, sest kõik sündmused, mis muinasjutus aset leiavad, leiavad aset koos nende tegelastega. Hunt ja rebane on loos kohal algusest lõpuni.

Oli näljane.

Kukeseen

nagu surnud

Ei, ta teeskles

Võtsin kaelarihma kingituseks

Hakkas kala viskama

Ei.

Rebane polnud surnud

Kogunes kokku ja sõi

Hunt

Ei, ta pettis teda, pettis, valetas

Jõkke minna ja kala püüda

Külmutage, külmetage, hundi saba

Terve öö

Mitte ühtegi.

Saba oli külmunud ja naised peksid neid kõigega: ämbrite, ikkedega; Eli tuli välja.

Ta ronis onni ja määris end taignaga.

Rebane nägi hunti ja ehmus. Aga mis oleks

tema haletsemiseks teeskles ta ka peksmist. Ta ütles

"Katkisel on õnne"

Punane, väikeste silmadega, kohev.

Petmine.

Fox on tark.

Jah. Sest ta kavaldas oma vanaisa ja hundi üle.

Lapsed iseloomustavad hunti.

Sest hunt käitus rumalalt, uskudes rebast.

Sest ta on lahke.

7. Uute teadmiste kaasamine teadmiste süsteemi ja kordamine (slaid 13)

Grupitöö (slaid 14-15)

Rühma tööreeglite kordamine.

Tabel "Rühmas töötamise reeglid"

Lapsed jagunevad 5 rühma, kus on 4-5 inimest .

1 ülesanne. Mõistatustega töötamine. Pildiplaani koostamine.

Räägi, mis lugusid sa muinasjutust said.

Mis oli alguses? Mis sündmus juhtus järgmisena?

Mis edasi sai?

2 ülesanne. Peategelaste iseloomujoonte koostamine. Tahvlil on rebase ja hundi pildid. Õpilastele antakse epiteete.

Lugege sõnu. Mõelge, millise kangelase kohta saate seda öelda?

3 ülesanne. Muinasjutu katkendi ilmeka lugemise ettevalmistamine.

Pärast lõigu lugemist hindavad poisid üksteist iseseisvalt, valivad parimad lugejad.

Lapsed nimetavad reegleid: 1. Rühmas peab olema vastutav isik.

2. Kõik peaksid pingutama üldtulemuse nimel.

3. Üks räägib, teised kuulavad.

4. Väljendage oma eriarvamust viisakalt.

5. Kui sa aru ei saa, küsi uuesti.

1. Iga rühm paneb pusledest kokku ühe illustratsiooni. Määrab, kus sündmused toimuvad. Jutustab oma loo lühidalt plaani järgi ümber.

1. Kuidas rebane oma vanaisa üle kavaldas.

2. Rebase ja hundi kohtumine.

3. Hunt kalastab jõel.

4. Rebane onnis.

5. Läbipekstul ei vea.

2. Jaotage peategelasi iseloomustavad sõnad (lahke, taiplik, taibukas, kaval, lihtsameelne, kergeusklik, rumal, tark, leidlik, heatujuline). Kinnitage sõnad rebase ja hundi piltidele.

3. Õpilased loevad lõigu iseseisvalt rühmades läbi. Valige ettelugemiseks lugejad. (Märkmik lk 47 nr 2)

8. Iseseisev töö mustri kontrollimisega.

1. Kaane modelleerimine õpilaste poolt.

Valige pakutud tingimuslike ikoonide hulgast (kirjanduskontseptsioonide-žanrite asendajad:

pruun ring, roheline ring, pruun ristkülik) korrigeerige ja liimige lehele. Sign.

2. Kollektiivne kontrollimine.

Mida me täna tunnis kuulasime?

Ja milline sümbol on muinasjutu jaoks olemas?

Kellest see lugu räägib?

Kui rääkida loomadest, siis mis värvi see ring on?

3. Enesekontroll valimi järgi. Vastastikune kontrollimine.

Kiida oma ligimest, kui ta tegi kõik õigesti, kui ta tegi vea, aita teda parandada.

Lapsed valivad pakutud tegelaste hulgast - soovitud. Kleebitud lehele ja allkirjastatud.

Esinevad iseseisvalt.

muinasjutt

Ring.

Loomadest.

Pruun.

Ei. See on vene rahvajutt.

Võrdle prooviga. Nad vahetavad mudeleid.

9. Õppetunni kokkuvõtte tegemine

Intervjuu õpilastega.

Poisid, millist muinasjuttu te tunnis kohtasite?

Kellest see lugu räägib?

Mäng "Kogu populaarne väljend"(Slaid 16 )

Kuidas mõistate selle väljendi tähendust: "Muinasjutt on vale, kuid selles on vihje, õppetund headele kaaslastele"

Mida see lugu õpetab?

Järeldus. Elus on inimesi kavalad, jõhkrad, nagu rebane; aga on kergeusklikke, rumalaid, nagu hunt. Soovin, et oleksite tark, taiplik nagu rebane ja lahke nagu hunt. Iga muinasjutt õpetab meile suhtlemist, lahkust, oskust keerulistest olukordadest välja tulla.

Kes seda lugu mäletab, võib seda oma lähedastele ümber jutustada. Neile, kes soovivad loomajuttude kohta rohkem teada saada, vaadake meie raamatukogu.

RNS "Rebane - õde ja hunt"

Loomadest.

Iga lõigatud sõnade rühm kogub kokkuvõtte.

Muinasjutud õpetavad meile midagi.

Ole aus, lahke;

Vastake lahkusele lahkusega ja kui olete solvunud, ärge kunagi makske kätte, vastake heatahtlikult.

Peegeldus slaid 17

Jätkake soovitusi:

Klassis olin...

Tunnis õppisin...

Mis mulle tunnis kõige rohkem meeldis...

Millised õpilase isikuomadused aitasid teid täna tunnis?

Väljendage oma suhtumist tunnisse, määrates "pilve" koha päikese lähedal: kui olete tunniga rahul, kinnitage pilv ilma päikest katmata, kui mitte, katab pilv päikese.

Lapsed avaldavad oma arvamust. Nad ütlevad, et neile tund meeldis, mis oli huvitav, kus raskus tekkis ja kuidas nad sellega toime tulid.

Nimetage isikuomadused, mis aitasid neil tunnis töötada.

Kinnitage nende "pilved" päikese külge.

Kirjandusliku lugemise õppetunni kokkuvõte

Peatükk: Muinasjutud.

Teema: Vene rahvajutud. "Rebane – õde ja hunt."

Tunni eesmärk: süstematiseerida õpilaste teadmisi teemal "Vene rahvajutud"; õppida hindama tegelaste iseloomu, tegevust, meeleolu.

Plaanitud tulemus:õpilaste muinasjutualaste teadmiste süstematiseerimine; oskus hinnata tegelasi nende tegude järgi.

Isiklik:

- iseseisvuse arendamine;

Koostööoskuste arendamine.

Teema:

Suulise kõne arendamine; kujundlik ja loogiline mõtlemine, artikulatsiooniaparaat;

võime analüüsida ja teha kokkuvõtteid

Metasubjekt:

Isiklik UUD:

Õpimotivatsiooni, adekvaatse enesehinnangu, õppimise tähenduse teadvustamise ja isikliku vastutuse kujunemine tulevase tulemuse eest; valmisolek oma seisukohta klassiruumis avalikult väljendada.

Regulatiivne UUD:

Mudeli järgi toimingu sooritamise oskuse kujundamine; protsessi ja tegevuse tulemuse hindamine.

Kognitiivne UUD:

Põhitunnuste valikul põhinev kokkuvõtete tegemine kontseptsiooni alla; semantilise lugemise rakendamine; tekstist vajaliku info otsimine ja valimine; pakutud skeemide täitmine loetud teksti põhjal; töötada kahe teabeallikaga

Kommunikatiivne UUD:

Õpetaja, klassikaaslase kuulmis- ja kuulamisoskuse kujundamine; pidada suulist dialoogi; rollilugemine; teha koostööd teiste inimestega õpiprobleemide lahendamisel; adekvaatselt hinnata ennast, teiste õpilaste tööd.

Tunni eesmärgid:

    hariduslike ja informatiivsete oskuste kujundamine (oskus töötada tekstiga, tabeliga, leida peamine, oluline); õppida hindama tegelasi nende tegude ja kõneomaduste järgi

    suhtlemisoskuste arendamine (oskus suhelda, üksteisega suhelda);

    kasvatada austust oma rahva kultuuri päritolu vastu; moraal kunstiteose sisu analüüsi kaudu;

Tunni põhimõisted: muinasjutt, tegelane, kobar.

Varustus: õpik "Kirjanduslik lugemine", signaalid, kaardid tabelitega, loomapildid, projektor, arvuti,

I . Enesemääramine tegevuse suhtes Ja õppeülesande püstitamine.

(Korraldamise aeg)

Eesmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikult olulisel tasemel; tunni teema ja eesmärgi hääldamine küsimuste vormis.

Meetodid: dialoog, mis viib teema juurde.

Kell helises uuesti.

Alustame oma õppetundi.

Uudishimulikud lapsed klassiruumis

Nad tahavad teada kõigest maailmas.

Tere hommikust!

Päev on alanud.

Esiteks juhime laiskust.

Ära ole klassis igav

Tänases tunnis me mitte ainult ei alusta oma tutvust uue teosega, vaid meenutame ka muinasjuttude klassifikatsiooni ning tegeleme ka oma sõnavara rikastamisega. Kogu tunni vältel pole te ainult kuulajad, vaid ka tähelepanelikud, mõtlevad lugejad ja uurijad.

Mida tähendab olla tähelepanelik lugeja?

II . Teadmiste värskendus.

Eesmärk: kinnistada õpilaste teadmisi muinasjuttude klassifikatsioonist.

Meetod: dialoogi.

produktiivne ülesanne: skeemi lisamine

Motivatsioonitrikk: mõistatused.

Siin on illustratsioonid tuttavatele teostele. Millisesse kirjandusžanri nad kuuluvad?

Mille poolest erineb muinasjutt teistest kirjandusžanridest?

Vaata, millisesse kahte suurde rühma saab kõik muinasjutud jagada?

Nimeta rahvajutte.

Täitke soovitatud diagramm.

Muinasjutud küsivad:

Ja nüüd teie, sõbrad, saage meiega tuttavaks!

1. Ja tee on kaugel,

Ja korv pole lihtne.

Kännule istuma,

Söö pirukat...

2. Metsa lähedal, servas,
Kolm neist elavad onnis.
Seal on kolm tooli ja kolm kruusi,
Kolm voodit, kolm patja.
Arvake ilma aimugi
Kes on selle loo kangelased?

3. Ei ole jõge ega tiiki.

Kus vett juua?

Väga maitsev vesi

Kabjaaugus!...

4. Pekstud ja pummeldatud

Ninaga taldrikul -

Ei neelanud midagi

Ja lahkus ninaga.

Mõelge, milline muinasjutt on "ekstra" ja miks?

Need kõik on muinasjutud.

Muinasjutus on kõik alati ebatavaline, maagiline, on loomi, linde ja asju, kes oskavad rääkida, riideid kanda. Samuti on erinevaid maagilisi asju: lendav vaip, võlupeegel, ise kokku pandud laudlina ja muud. Muinasjuttudes on ebatavalisi olendeid: Baba Yaga, päkapikud, Koschei the Deathless jne.

- "Doktor Aibolit", "Tsaar Saltani lugu"

- "Naeris", "Piparkoogimees", "Kass, rebane ja kukk".

Lood loomadest, igapäevamuinasjutud ja maagia.

"Maša ja karu"

"Kolm karu"

"Õde Alyonushka ja vend Ivanushka"

"Rebane ja kraana"

“Õde Alyonushka ja vend Ivanushka”, sest see on muinasjutt ja ülejäänud on loomadest.

III . "Uute teadmiste avastamine"

Võimalused: dialoog, paaristöö.

Motivatsioonitrikk: viktoriin, "võlukarp", muinasjutu kuulamine näitlejate esituses.

-Arva ära rebus ja saad teada muinasjutu kangelase nime, millest me räägime. Rebane on vene rahvajuttude üks tuntumaid tegelasi.

Teeme väikese viktoriini. Vihje: kõigis muinasjuttudes on peategelaseks rebane.

1) Seal on rebane-õde.

Ta koputas aknale ja küsis: Terem-teremok! Kes teremis elab?

2) Ja ta ütles neile pliidilt: niipea, kui ma välja hüppan, hüppan välja, jooksevad killud mööda tagumist tänavat! Koerad kartsid ja jooksid minema!

3) Rebane ronis pööningule ja sõi pool mett ära. Ta tuli jälle tagasi ja heitis pikali ning karu küsis temalt: ristiisa ja ristiisa, mis nende nimi oli?

4) Lase tal minna. Rebane heitis pingile pikali, saba pingi alla, taignarull pliidi alla.

5) Jänes jooksis rebase juurde. Ja karu ja hunt hakkasid mõtlema, kuhu end peita.

Karu ütleb: ronin männi otsa.

Aga mida ma pean tegema? küsib hunt. Peida mind, Mihhailo Ivanovitš, kuhugi! Karu kattis hundi kuivade lehtedega ja ta ise ronis männi otsa.

6) Ja kukeseen kogus kõik laiali pillutatud kalad hunnikusse, istus tee peale ja sööb endale. Hall Hunt tuleb tema juurde.

Nüüd saate tuttavaks veel ühe muinasjutuga, mille kangelasteks saavad rebane ja hunt. See on vene rahvajutt "Rebane ja hunt".

Aga kõigepealt teeme sõnavaraharjutuse.

Sõnavara treening:

tunne

tunne

Kuidas mõistate sõnu: "kerra tõmbama"?

Leia sõnastikust sõnade tähendused: SMOKNUT, PARANDA AEGA, HEA, ICE-HOLE, ROCKER, RESPONSIVE.

Me viskame kõik need sõnad oma võlukasti.

Ja nüüd kuulame selle loo esimest osa imelise näitlejanna T. Peltzeri esituses.

See on rebane.

"Teremok"

"Zayushkina onn"

"Rebane ja karu"

"Rebane kiviga"

"Kotofej Ivanovitš"

"Õde rebane ja hunt"

Pigistage, painutage põlvi, suruge oma pead tihedalt.

IV . Esmane kinnitus.

Sihtmärk:

Võimalused: esitöö.

Sektsioonid: Põhikool

Sihtmärk: lugeja iseseisvuse aluse kujunemine.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

  • üldistada ja süstematiseerida õpilaste teadmisi muinasjuttude kohta;
  • tutvuda vene rahvajutuga “Kukantell - õde ja hunt”, selle sisuga;
  • laiendada oma arusaama muinasjuttudest loomadest;
  • õpetada tegelasi hindama nende tegude ja kõneomaduste järgi;
  • jätkata tööd lugemisoskuse parandamise nimel: korrektsus, ladusus, kiirus.

Hariduslik:

  • arendada: õpilaste suulist kõnet, kujundlikku ja loogilist mõtlemist, artikulatsiooniaparaati;
  • analüüsi- ja üldistusvõime;
  • lugemishuvi, uudishimu.

Hariduslik:

  • kasvatada austust oma rahva kultuuri päritolu vastu;
  • moraalikasvatus kunstiteose sisu analüüsi kaudu.

Varustus: Õpik "Kirjandus esimesele klassile" lugeja. 1. klass, raamatunäitus, "Teremok", projektor, arvuti.

TUNNIDE AJAL

I. Organisatsioonimoment (füüsiline minut).

Kell helises meile.
Kõik läksid vaikselt klassiruumi.
Kõik tõusid ilusti oma töölaudade taha,
Teretas viisakalt.
Istus vaikselt maha, selg sirge
Ma näen meie klassi igal pool.
Alustame tundi sõbrad.

Naeratagem üksteisele ja soovime head tuju.

II. Motivatsioon.

Lapsed, läheme täna reisile läbi hämmastava riigi, mida pole ühelgi maailmakaardil. Läheme muinasjuttude maale. (Slaid 1. Esitlus – asub autori poolt)

Lähme reisile
Lähme muinasjuttude maale
Kuulake, mõelge, jälgige
Arva ära meie lugu.
Sa langed sellesse muinasjuttu.
Vaibal, lennukis.
Sulgege silmad koos
Edastage muinasjutt oma hinge
Ja kuni ma ütlen
Ära ava.

Loen 5-ni, lapsed avavad silmad.

Peremees, hiir, konn tulevad välja.

Avamaal teremok-teremok.
Ta ei ole madal ega kõrge.
Nagu hiir jookseb üle põllu,
Ta peatus uksel ja koputas:

Hiir:

Kes elab teremochkas?
Kes-kes elab madalseisus?

Keegi ei vastanud hiirele.
Ta sisenes teremoki ja hakkas selles elama.
Nagu konn hüppab üle põllu,
Nägin torni ja koputab:

Konn:

Kes elab teremochkas?
Kes-kes elab madalseisus?

Hiir: Piss-piss-piss, ma olen hiire-norushka. Ja kes sina oled?

Konn:

Qua-qua, ma olen konn!
Las ma elan!

Hiir: Olgu nii, võib-olla on majas lõbusam koos elada!

Õpetaja: Millise muinasjutu kangelased kohtasid meid muinasjutumaal?

Lapsed: Need on vene rahvajutu "Teremok" kangelased.

Õpetaja: Miks seda muinasjuttu rahvajutuks nimetatakse?

Lapsed: Rahva poolt koostatud.

Õpetaja: Milliseid muinasjutte veel on?

III. Töö raamatunäitusega.

Õpetaja: Millistesse rühmadesse jagaksite kõik näitusel nähtud muinasjutud?

Õpetaja: Millised muinasjutud varem ilmusid?

Lapsed: Enne olid rahvajutud.

Õpetaja: Kuidas säilisid rahvajutud tänapäevani?

Lapsed: Täiskasvanud rääkisid neid lastele.

Õpetaja: Ja mille poolest erinevad muinasjutud teistest kirjandusteostest - lugudest, romaanidest jne?

Lapsed: Muinasjutud algavad algusega: “vana-ammu”, “teatud kuningriigis” ... Muinasjuttudes on ütlusi ja vanasõnu: “Varsti muinasjutt jutustab, aga mitte niipea tegu on tehtud.” Loomad, taimed, esemed räägivad muinasjuttudes. Peaaegu kõigis muinasjuttudes võidab hea. Muinasjuttudes võib olla maagiat.

IV. Tunni teema ja eesmärkide tutvustamine.

Õpetaja: Kes on RNS "Teremoki" kangelased? Arvake ära, milliseid rahvajutte meie tunnis käsitletakse?

Nendes juttudes pole maagilisi teisendusi, kuid need on väga naljakad. Neis heasüdamlik karu, argpüks, jänes, kaval rebane, kuri hunt. Katkend seda tüüpi muinasjutust, mida me täna vaatasime.

Lapsed: Need on lood loomadest.

Täna kl haldjamaa meid ootab vene rahvajutt “Rebane ja hunt”. (Slaid 3)

Õpetaja: Kuulake nüüd hoolega muinasjuttu ja tõestage, kas see on tõesti muinasjutt loomadest?

V. Õpetaja jutustus vene rahvajutust on tekstilähedane. (Slaid 4, 5, 6, 7, 8, 9)

VI. Esialgse taju kontrollimine.

Kas olete nõus, et muinasjutt “Õde kukeseen ja hunt” on muinasjutt loomadest?

Tõesta seda!

Kas hunt ja rebane on muinasjutu peategelased või teisejärgulised? Mida saate inimeste kohta öelda?

Keda saab muinasjutus targaks nimetada?

Mis on rebane? Kuidas seda loos kirjeldatakse?

Keda ta üle kavaldas?

Tõesta, et ta on tark, ettevõtlik, kaval, mõnitav.

Ja mis on hunt? (loll, kergeusklik, loll)

Nagu muinasjutus öeldakse.

Õpetaja: Kas teile meeldis muinasjutt? Kuidas?

Õpetaja: Mis muinasjutt see on - naljakas või kurb?

Õpetaja: Millist vanasõna muinasjutust mäletate?

Lapsed: Löödud löömatul veab.

VII. Fizkultminutka.

Ainult muinasjutusse sisenesime
Seal olid sääsed.

Ees põõsa tagant
Kaval rebane näeb välja
Me kavaldame rebase üle
Jookseme varvastel.

Hunt luusib kiiresti põllul,
Ta on oma tahtmise järgi väga hirmuäratav.
Me jäljendame hunti
närvitsevad lapsed
Aga mäng on läbi
Ja meil on aeg õppida.

Õpetaja. Nad seisid sirgelt. Istus vaikselt maha ja tahtis tööd teha.

VIII. Märkmiku töö.

Ma tean, et sulle meeldivad mängud, laulud, mõistatused ja tantsud.
Kuid pole midagi huvitavamat kui meie muinasjutt.

Õpetaja: avage oma märkmikud järjehoidja peal.

Õpetaja: vaata ülesande pilti 1. Ütle sellele pildile katkend muinasjutust. (lastejuttude kuulamine)

Õpetaja: Lugege 2. ülesannet.

Lugege ise lõik läbi ja tehke kindlaks, kus on sõnad hunt ja kus rebased.

Otsige üles ja lugege hundi sõnu.

Otsige ja lugege rebase sõnu.

Loeme katkendit rollide kaupa.

IX. Õpitud materjali koondamine.

Kaanekujundus õpilaste poolt.

Õpetaja: Mida me täna tunnis kuulasime?

Lapsed: Muinasjutt.

Õpetaja: Õige. Ja mis on muinasjutu asendaja?

Lapsed: Ring.

Õpetaja: Kellest see lugu räägib?

Lapsed: loomadest.

Õpetaja: Kui me räägime loomadest, siis mis värviga me ringi värvime?

Lapsed: pruun.

Lapsed: ei. See on vene rahvajutt. (10. slaid)

Õpetaja: Kuidas see lugu lõppeb?

Lapsed: Kurb?

Lugege A.S. avaldust. Puškin: (11. slaid)

Lugu on vale, kuid selles on vihje, õppetund headele kaaslastele.

Kuidas sa neist sõnadest aru saad?

Millise õppetunni sa muinasjutust ära võtsid?

  • ole aus, lahke;
  • lahkusele lahkusega vastama.

XI. Õppetunni kokkuvõte.

Õpetaja: Ja vaata, siin on muinasjutukarp, selles on tähed, ainult et neil pole tagastusaadresse. Kes need kirjad kirjutas? Kas te saate mulle öelda?

(Tõmbab tähed välja ja loeb neid)

1. Ma ei värisenud hundi ees,
Jookse karu eest ära
Ja rebane hamba peal
Ikka jäi vahele ... ("Piparkoogimees")

2. Metsa lähedal, servas,
Kolm neist elavad onnis.
Seal on kolm tooli ja kolm kruusi,
Kolm voodit kolm patja.
Arvake ilma aimugi
Kes on selle loo kangelased? ("Kolm karu").

3. Säästa! Meid sõi hall hunt ... (Lapsed muinasjutust "Hunt ja seitse last")

4. Oh sina, Petya - lihtsus,
Ma läksin natukene sassi.
Ei kuulanud kassi
Vaatas aknast välja. ("Kass, kukk ja rebane")

5. Kõik lõppes hästi,
Ainult mu saba jäi auku ... (Hunt muinasjutust “Õde kukeseen ja hunt”)

Õpetaja: Hästi tehtud.

Mis on kõigil neil lugudel ühist?

Lapsed: Kõik need lood on vene rahvajutud loomadest.

Sule uuesti silmad
Lendame eemale muinasjutust.
1, 2, 3, 4, 5
Tuleme jälle klassi tagasi.

X. Peegeldus.

Mida soovite õppetunni kohta öelda?

Millist hinnet meie tund väärib?

Teie töölaual on kaks pilti: naeratav kukeseen ja nuttev hunt. Kui tund huvitas, siis tõsta rebane ja kui oled kurb, ebahuvitav, siis hunt (Lapsed näitavad kaarte loomadega) (Slaid 13, 14)

Sektsiooni teema: Muinasjutud.

Tunni teema:"Õde kukeseen ja hunt". 2 õppetund.

Tunni tüüp: kombineeritud.

Tunni eesmärk: süstematiseerida õpilaste teadmisi teemal "Vene rahvajutud"; õppida hindama tegelaste iseloomu, nende tegevust; õppida kirjutama tekstiplaani.

teema:

  • Tekstiga töötamise oskuse kujundamiseks tõsta tekstis esile küsimusele vastamiseks vajalikud fragmendid.
  • Valige ja kasutage oma kõneplaani elluviimiseks keelevahendeid.
  • Väljendage oma suhtumist loetusse, põhjendage seda.
  • Määrake töös väljendatud meeleolu, edastage see lugemisel.

Isiklik:

  • Kujundada positiivset suhtumist õppimisse, arusaama moraalinormide väärtusest.
  • Arendage tähelepanu oma tunnetele, mis on põhjustatud kirjandusteosest.

kognitiivne:

  • Otsige õppeülesannete täitmiseks vajalikku teavet, töötage sõnastikuga, kasutage märke, tehke võrdlusi.

Reguleerivad:

  • Aktsepteerida ja salvestada õpiülesanne, mõista sooritatavate ülesannete eesmärki ja tähendust ning viia läbi enesekontroll.

Kommunikatiivne:

  • Õppige oma mõtteid suuliselt sõnastama, töötama paaris, kuulama tähelepanelikult vestluskaaslast ja hindama tema väidet.

Organisatsiooni vormid: eesmine, individuaalne, leiliruum.

TUNNIDE AJAL

Tunni etapid

Õpetaja tegevus

Õpilaste õppetegevused

I. Organisatsiooniline

Vastuvõtt: mõistatus

Kell helises uuesti.
Alustame oma õppetundi.
Ühest mõistatusest:
See on hea, kõik teavad seda
Kindlasti võidab. (Muinasjutt)
Lisa 1 slaid 1
1. Valmisoleku enesekontroll.

2. Reaktsioon õpetajale, tähelepanu.

II. Õppeülesande avaldus.

Vastuvõtt: dialoog

- Tänasel tunnil jätkame tööd muinasjutu kallal, rikastame oma teadmisi, iseloomustame kangelasi, õpime töötama paaris, et üksteist aidata.
- Muinasjutt on vale, kuid selles on vihje,
head kaaslased – õppetund!
- Mis on tunni eesmärk?
Millised omadused peaksid teil ja minul olema, et saaksime tunni eesmärgid täita?
Mida tähendab olla tähelepanelik lugeja? slaid 2
– Head kaaslased, leidke meile õppetunde.

Tähelepanelikud, läbimõeldud lugejad.

III. Teadmiste värskendus

A) Muinasjuttude klassifikatsioon

Vastuvõtt: töötage skeemiga

Mis on selle loo nimi, mille kallal me töötame?
- Kirjeldage lugu vastavalt skeemile: "Klassifikatsioon
muinasjutud"
Slaidid 3-4
- "Õde kukeseen ja hunt"

- Jutud loomadest, majapidamisjutud ja maagia.
“Väike õde rebane ja hunt” on vene rahvajutt loomadest.

B) Muinasjutu uuesti lugemine

Vastuvõtt: muinasjutu uuesti lugemine teises väljaandes, lugemine mööda ketti

- Lugege lugu uuesti slaididelt.
Slaidid 5-32
Iseseisev lugemine (jälgimine, kuulamine)
C) Plaani koostamine

Eesmärk: teksti planeerimine
Võimalused: töötage paaris.
Tähendab: enesetest

Mitu osa on meie muinasjutus?
- Poisid, tehke muinasjutu plaan. Teil on lehtedel soovitusi.
2. lisa
Korraldage õiges järjekorras.
Töötame paarides.
1. Tee seda ise.
2. Võrdle oma naabriga.
- Vaatame, mis juhtus. Igal real on oma pealkiri.
- Kontrollige oma tööd. Hinda 33. slaidi
Kolm osa.

Oskus väljendada oma tundeid ja mõtteid.
Tööde kontrollimine.

Fizminutka

Eesmärk: tervise säästmine, tähelepanu aktiveerimine.

Üks - kükk, kaks - hüpe.
See on jänesekoorem.
Ja rebased ärkavad
Nad armastavad venitada
Kindlasti haigutage.
Noh, liputa saba.
Ja hundipojad painutavad selga
Ja hüppa kergelt.
Noh, karu on lampjalgsus,
Käpad laiali:
Üks, siis mõlemad koos
Kaua tallanud vett
Loeme koos salmi.
Hakkame tegutsema.
slaid 34
Toiminguid teostatakse teksti abil
"Uute teadmiste avastamine"

Eesmärk: õppida tegelasi hindama nende tegude ja kõneomaduste järgi. Tegevusviisid: dialoog, paaristöö.

A) Tegelaste omadused
Vastuvõtt: sisestus, kobar.

- Kes on loo tegelased?
– Rebane on üks kuulsamaid vene rahvajuttude kangelasi.
- Millised iseloomuomadused on vene rahvajuttudes rebase ja hundiga varustatud?
- Lugege paberil olevaid kirjeldusi. Pange ikoonid.
Lisa 3
Slaid 35
Millistest sõnadest sa aru ei saa? Aga teie naaber?
Võrdlema.
Mis aitab meil sõnade tähendusi õppida?
- Täitke tabelid ise.
Ühendage kvaliteet ja kangelane.
- Testige ennast. Hinda seda.
slaid 36
- See on rebane ja hunt.

Kavalus, rumalus, ahnus

- Sõnastikuga töötamine.
- Skeemi koostamine.
– Enda ja kollektiivse tegevuse hindamine ja kajastamine.

B) Töö idee

Vastuvõtt: vestlus

Kes on hundiga juhtunus süüdi? Kas see on lihtsalt rebane?
Miks muinasjuttudes hunt hukka mõistetakse?
- Kas rebase ja hundi sõprusest saab rääkida?
– Kas need on omavahel seotud?
- Kas nad helistavad üksteisele? (vend, õde)
(koerte perekond)
Kes selle loo osa tegelastest äratab kaastunnet? Miks?
- Rebane ei jää hundile palju alla, kuid ta on tark ja see on eriti ohtlik.
Need on röövlid. Nad teevad kurja. Kangelased taluvad üksteist, on valmis reetmiseks ja reetmiseks ning sõprus, nagu teate, on hoole ja abiga tugev.
– Tähelepanu näitamine seltsimeeste hinnangutele.
C) Teksti süžee-sündmuse aluse vaatluse korraldamine.

Vastuvõtt: valikuline lugemine.

Nüüd vaadake slaidi. Slaid 37
Siin on kunstniku selle loo jaoks tehtud illustratsioonid. Leidke tekstist sõnad, mis annavad täpselt edasi kunstniku kujutatut.
- Järjesta muinasjutu süžee järgi.
Lapsed leiavad iseseisvalt tekstist sõnu, märgivad need ära.
- Lugemissoovitused.
- Muinasjutt on vale, kuid selles on vihje, õppetund headele kaaslastele!
Üks õppetunni eesmärkidest:
Leidke meile, headele kaaslastele, õppetunde.
Mida muinasjutt õpetab?
Mis on see lugu naljakas või kurb?
Miks see lugu kurbust ja haletsust tekitab?
- Keda kangelastest võib nimetada DUMPiks?
Kust saada infot selle sõna tähenduse kohta?
- Elus on inimesi kavalad, jõhkrad, nagu rebane; aga on kergeusklikke, rumalaid, nagu hunt. Soovin, et oleksite tark, tark ja lahke.
- Iga muinasjutt õpetab meile suhtlemist, lahkust, oskust keerulistest olukordadest välja tulla. Seetõttu jäävad muinasjutud igas vanuses inimeste seas kõige lemmikumaks žanriks.
Laste avaldused.
Sõnaraamatutöö.
Õppetunni kokkuvõte. Tegevuse peegeldus. Õppetund hakkab lõppema. Õppetunni kokkuvõte .
- Millised ülesanded seadsime tunni alguses ?
Slaid 39
  • Mida ma olen õppinud?
  • Mida ma uut õppisin?
  • Milline ülesanne oli kõige raskem?
  • Milline ülesanne oli kõige huvitavam?

- Poisid,
Kell helises meile.
Aitäh kõigile õppetunni eest.

- Oma tegevuste loetlemine

– Enda ja kollektiivse tegevuse hindamine ja kajastamine.

Kodutöö Kodus saate joonistada muinasjutu jaoks illustratsiooni.
Slaid 40

Kirjandus:

  1. E. E. Katz. Kirjanduslik lugemine: õpik 1. klassile. neljakordne vara kool: 2 tunni pärast 1. osa / E.E. Katz. – M.: AST: Astrel, 2012.
  2. E. E. Katz. Kirjanduslik lugemine: töövihik nr 2: E.E.Katzi õpikule "Kirjanduslik lugemine" (2.osa): 1.klass / E.E.Katz. - M. .: AST: Astrel, 2012.
  3. E. E. Katz. Haridus 1. klassis õpiku "Kirjanduslik lugemine" järgi: programm, temaatiline planeerimine, juhised/ E.E.Kats. – M.: Astrel, 2012